SzenyoRita Közhasznú Egyesület

Bemutatkozik a SzenyoRita Közhasznú Egyesület Segítőháza Katymáron

2011-ben 11 szociális szakember együttgondolkodásának eredményeképpen alakult meg az egyesület, ami azóta töretlenül működik az ország különböző területein.

Alapszabályban megfogalmazott célkitűzésünk a hátrányos helyzetű emberek, gyerekek és családok támogatása, a társadalmi felzárkózás segítése, az oktatás révén a munkaerőpiaci részvétel szélesítése, a fogyatékkal élők és a fogyatékos gyermeket nevelő családokkal való munka.

Esélyegyenlőség biztosítása az önmaguk érdekeit nem, vagy nem kellő hatékonysággal képviselő csoportoknak. Képessé tevés, információhoz való hozzájutás, a digitális esélyegyenlőség megteremtése és a kallódó tehetségek felkutatása is a feladataink közé tartozik.

2011-től vagyunk jelen Katymáron, a Bács-Kiskun megyei településen, ami a leghátrányosabb települések egyike. 2100 lakosa volt akkor a falunak, jelenleg 1900 körüli a létszám. Nagy a munkanélküliség, az emberek nagy része aluliskolázott és alulmotivált.

Sok a fogyatékkal élő gyereket nevelő család (a faluból Bajára a Speciális iskolába 22 tanuló jár) és többen vannak, akik már felnőtt fogyatékos családtaggal élnek együtt.

Nem ismerik a lehetőségeiket, sokszor a tudatlanság miatt esnek el támogatásoktól.

Nagy örömmel pályáztuk meg a Kézenfogva Alapítvány szervezésében az információs hálózathoz való csatlakozást. Jelenleg az információs pontot a főépületben a tárgyalóteremben tudjuk elhelyezni, ahol a számítógépes infrastruktúra a rendelkezésre áll.

Segítőházat működtetünk a faluban, ahol családokkal dolgozunk. A gyerekek részére tanulástámogatást és felzárkóztatást, korcsoportok szerint klubokban foglalkozásokat tartunk, napközis és bentalvós táborokat szervezünk. Filmklubot működtetünk. A felnőttek részére szülőcsoportos foglalkozások, tréningek, beszélgetőkörök vannak.

Nagy hangsúlyt fektetünk a közösség építésre és a lemaradók programokba vonására. Fontos számunkra, hogy a nehézséggel küzdő családokat felkutassuk, behívjuk őket a Segítőházba és rendszeres látogatóink legyenek.

Képzéseket tartunk folyamatosan, így egyesületünk szervezésében szerezhetik meg az Európai Gondozási Tanúsítványt, de volt szociális gondozó-ápoló képzésünk 4 csoporttal, dajka és pedagógiai asszisztens képzés, szociális asszisztenseket képeztünk.

Egyesületünk önkéntesekkel dolgozik a faluban.  9 fő segíti a munkánkat. Gyermekfelügyelet, főzés, tanulás segítés, karbantartó munkák tartoznak többek között a feladataik közé.

Jelenleg szombaton és vasárnap vannak a foglalkozások, de tervezzük a napi nyitva tartást.

A Segítőházat folyamatosan bővítjük. Elkészült egy nagy konyha, ahol a táborok és rendezvények alatt főzünk. Itt kapott helyet egy pizzasütő kemence is.

A volt istállóból egy nagy, 80 m2-es közösségi teret alakítottunk ki. Itt az informatikai képzéseknek adunk otthont, valamint a családi rendezvények egy rész is itt zajlik.

Önkormányzati segítséggel építettünk egy fészert, ahol a játszószobát alakítottuk ki. Van kreatív fészerünk is, ahol a kézműves foglalkozásokat tartjuk ill. lehetőség van kiscsoportos beszélgetésekre.  2014 óta rendszeresen tartunk nyári táborokat, az elmúlt 3 évben az Erzsébet Napközi Tábor pályázaton nyertünk. Mind a 11 nyári szüneti hetet lefedjük a programokkal.

Nagyon szép játszóudvart alakítottunk ki a kicsiknek. Van homokozó, kombinált ügyességi torony, többféle hinta, pörgő és mókuskerék. A nagyobbak bicózhatnak, trambulinozhatnak, labdázhatnak. Nagy sikere van a csocsónak, asztalitenisznek.

Sportudvart kezdtünk el a szomszédos telken kialakítani.

Napi szinten osztunk ruha, cipő adományt. Kapcsolatban vagyunk a Magyar Élelmiszerbankkal is.

Comments are closed.